Göz Sağlığı ve Hastalıkları

MULTİFOKAL LENSLER

MULTİFOKAL LENSLER

Multifokal, trifokal çok odaklı lensler ayni anlama gelen ve uzakla beraber yakın görmeyi de düzelten lenslerdir. Bu lensler hastanın kendi göz merceği yerine işlev yapmaktadır.

MULTİFOKAL LENSLER SON YILLARDA DAHA FAZLA YAYGINLAŞTI, NEDEN?

Gerçekte uzun zamandır vardı ancak daha az kullanılıyordu. Son yıllarda lens dizaynlarının gelişmesi özellikle yakın görmenin bu lenslerle daha yeterli hale gelmesi, operasyonda ve lens hesaplamada kullanılan cihazların gelişmesi sonuçta uzak ve yakında daha iyi bir görme ve bu da daha fazla kişinin bu operasyona yönelmesine yol açtı

MULTİFOKAL LENSLER KİMLER İÇİN UYGUN

Bu temelde göz göz merceğinin değiştirilmesi operasyonudur. Göz merceğinin koyulaştığı katarakt oluşumu en sık nedendir yani katarakt operasyonu gerektiren hastalar esas gruptur. Ancak yakın görme sağlaması nedeniyle kapsamı sadece kataraktlı hastalarla sınırlı tutmak zorunluluğu yok. Katarakt gelişmiş gözler dışında bu lensler hangi gözlere uygun olabilir. Bu soruyu daha iyi yanıtlamak için göz merceğinin yaşla değişiminin değerlendirilmesi gerekir. Göz merceği 40 yaşlardan itibaren yaşlanma belirtileri vermeye başlar. Bu yaşlarda lens saydam fakat uyum (yakını netleştirme) gücünün bir kısmını kaybetmiştir. 40^lı yaşların sonuna doğru eğer hasta +3.00 ve üzeri hipermetropsa yakın görme daha da bozulur ve göz merceğinin multifokal lenslerle değiştirmek düşünülebilir. 50^’li yaşlardan sonra göz merceğinde yaşlanma artar ve ışık geçirgenliği azalır multifokal lensler bu gözler için de düşünülebilir.

MULTİFOKAL LENSLER KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİL

Bu lensler ile uzak ve yakında net görüntü alabilmek için kornea ve retina da görmeyi etkileyecek bir hastalığın olmaması gerekir. Korneada ileri derecede kuru göz, düzensiz astigmat gibi patolojilerde; retinada görme mekezinin ilerleyici dejenerasyonunda retina hastalıklarının ilerleyici ve kontrolsüz durumlarında bu lensleri uygulamak doğru değildir. Tabi bu genel bilgilerin yanında her hasta için ayrı bir değerlendirme yapmak gerekir

MULTİFOKAL LENSLERDE YAŞANAN OLUMSUZLUKLAR VAR MI

Son yıllardaki teknolojik gelişimler ve lens dizaynları önceki nesil lenslerde görülen yakın okumada ve orta mesafede görülen yetersizlikleri ortadan kaldırmıştır. Operasyon sonrasında nadir de olsa akşamları ışıkta görülebilen akşamları ışıkta yansıma ve glare zaman içinde nörolojik adaptasyonla çoğunlukla kaybolmaktadır.

AKILLI LENS NEDİR

Yakın uzak görmeyi düzelten multifokal lenslere bazı meslektaşlarımız bu ismi kullanmaktadır. Bu isimlendirme teknik yada tıbbi isimlendirme değildir. Ancak bilinmesi gereken nokta her multifokal lens ayni kalite ve özellikte değildir. Gerek üretim gerek dizayn açısında çok farklı marka ve model mevcuttur. Bunlar kısa yada uzun vadede kişinin görmesini önemli ölçüde etkilemektedir.

Yorum Yap