Göz Sağlığı ve Hastalıkları

KATARAKT NEDİR?

KATARAKT NEDİR?
Katarakt Nedir Göz merceğinin (lens) bulanıklaşması dır.  Bu çoğunlukla yaşlanmayla   birlikte olmakla beraber metabolik hastalıklar, travma, genetik hastalıklarda daha erken yaşta hatta bebeklik döneminde katarakt gelişebilir.
 
KATARAKT NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR
Operasyonla koyulaşan merceğin küçük bir kesiden (2.5 mm) alınarak yerine göz içi lensi yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Teknolojide gelişmelere paralel olarak ölçüm ve hesaplama tekniklerinin, göz içi lensleri üretim teknolojisinin  gelişmesi sonucunda  yerleştirilen göz içi lensi miyop, hipermetrop astigmat gibi kırma kusurlarını düzeltebilmektedir.
 
MULTİFOKAL LENSLER
Katarakt ameliyatı sonrası uzak görme düzeltilmektedir. Yakın  orta ve uzak mesafede iyi görme için ise multifokal lensler yerleştirilmelidir. Multifokal lensler son yıllarda gelişmiş ve uygulandığında  tüm mesafelerde yeterli görüş sağlamaktadır.
 
LAZERLE KATARAKT OPERASYONU
Katarakt cerrahisinde lazer son yıllarda kullanılmaya başlamıştır ancak operasyon esnasında belirli aşamalarda yardımcı olmaktadır. Henüz ilk nesil cihazlar olması ve gelişmelere açık olması nedeniyle cihazlar geliştirildikçe kullanımının daha artacağını söyleyebiliriz.
 
BEBEK VE ÇOCUKLARDA KATARAKT CERRAHİSİ
Katarak Nedir Pediadrik katarakt cerrahisi gerek cerrahi gerekse sonrasında rehabilitasyon açısından özellikli dir. Katarakt gelişimine neden olabilecek metabolik bir hastalık olup olmadığı tespit edilmeli lensteki koyuluk görmeyi yeterince etkileyecek miktardaysa zaman geçirilmeden opere edilmeli ve hemen sonrasında görme rehabilitasyonuna başlanmalıdır.

Yorum Yap