Göz Sağlığı ve Hastalıkları

ŞAŞILIK

ŞAŞILIK

ŞaşılıkOrtofori: Herhangi bir düzeltici mekanizma olmadan gözlerin mükemmel şekilde düz olmasıdır. Bu durum çok sık değildir.

Heteroforya (gizli kayma): Düzeltici mekanızmalar bloke edildiğinde ortaya çıkan kayma şeklidir

Heterotropya  (belirgin kayma): Devamlı ve belirgin kayma. Neden okulomotor dengesizlik,kırma kusurları farkı, göz kaslarında problemler olarak sayılabilir. Bu kayma şeklinde gözler farklı yere baktığından çift görme  yada daha sıklıkla görme merkezinde kayan gözden gelen görüntünün baskılanması durumu gelişir.

Nedenler: Binokuler görme mekanizmalarının bozulması ,göz kırma kusurunundaki dengesizlik ,göz kasların dengesizliği (motor inbalans),göz kas ve sinirleriyle ilgili sorunlar,özellikle bir gözde görmenin bozulması gibi nedenler sayılabilir.

Psedostrabismus (şaşılık gibi görünen ama gerçekte şaşılığın olmadığı durumlar):Kappa açısının negatif olması içe kayma görüntüsü, pozitif olması dışa kayma görüntüsü verebilir. Bunun dışında üst kapak kıvrımının belirgin olması ve gözler arasındaki mesafenin uzun olması  hatalı olarak gözlerde şaşılık görüntüsü verebilir.

ŞAŞILIKLAR DA TEDAVİ YAKLAŞIMI:

Özellikle çocukluk şaşılıklarında ambliopi (tembellik), kırma kusurlarının düzeltilmesinden sonra

Yorum Yap