Göz Sağlığı ve Hastalıkları

MİYOPİ VE HİPERMETROPİ (GÖZ KIRMA KUSURLARININ) TEDAVİSİ

MİYOPİ VE HİPERMETROPİ (GÖZ KIRMA KUSURLARININ) TEDAVİSİ

Miyopi ve Hipermetropi (Göz Kırma Kusurlarının) Tedavisi, hipermetrop ve astigmat düzeltilmesinde lazer (Lasik,PRK), fakik göz içi lensi, refraktif lens değişimi gibi alternatifler mevcuttur.

LASİK

Bu yöntemde kornea tabakasında  bir bölüm femto lazer kullanılarak kaldırılır, kornea’ya excimer lazer kullanılarak düzeltme yapılır ve kaldırılan kornea bölümü yerine oturtulur.  Lasik yöntemi ağrısız olması yapılan düzeltmenin hızlı elde edilmesi ve kalıcı olması nedeniyle en çok tercih edilen  yöntemdir.

PRK

Bu yöntemde  göze tabaka kaldırmadan direkt olarak lazer uygulanmaktadır. Yapılan düzeltme yani görmenin ideal duruma ulaşması lasik yöntemine göre daha geçtir ve daha ağrılı bir yöntemdir..  İnce kornealarda, düşük düzeltmelerde ve travma riski yüksek işlerde uğraşanlarda daha çok tercih edilir.

FAKİK IOL

Göz içine mercek yerleştirilerek göz numarasının düzeltilmesidir.  Bu yöntemle lazere uygun olmayan gözlerde,yüksek miyop ve hipermetroplarda ve keratokonuslu hastalarda  göz numarasını düzeltmek mümkündür.

Göz Kırma Kusurlarının) Tedavisi İçin Yapılan Operasyonların Riskleri Nelerdir

Bu operasyonlar için göz kırma kusuru dışında gözde başka bir hastalık olmaması gerekir.

Yorum Yap